Loading Events

Events for September 2018 › High School

Events Search and Views Navigation

Find Events

Event Views Navigation

Events Search

Calendar of Events

Calendar of Events
Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday Sunday
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6

Annual Tailgate Party

8
9
10
11
12

Cross Country: JV/VARSITY vs. Altoona, Durand, Stanley-Boyd, McDonell Central, Mondovi, Elk Mound, Fall Creek, Osseo-Fairchild, Regis, Thorp, Independence/Gilmanton, Columbus Catholic Schools (WI), Augusta, Eau Claire Immanuel Lutheran, Chippewa Valley – Lightning Bolts (Away)

Cross Country: JV/VARSITY vs. Altoona, Augusta, Chippewa Valley – Lightning Bolts, Columbus Catholic Schools (WI), Durand, Eau Claire Immanuel Lutheran, Elk Mound, Fall Creek, Independence/Gilmanton, McDonell Central, Osseo-Fairchild, Regis, Stanley-Boyd, Thorp (Away)

Volleyball: JV vs. West Salem (Home)

Volleyball: C-Team vs. West Salem (Home)

Football: C-Team vs. Westby Area High School (Home)

Volleyball: Varsity vs. West Salem (Home)

Homecoming Dance

Football: Varsity vs. Westby Area High School (Away)

Cross Country: JV/VARSITY vs. Wausau East, Central, Rhinelander, Eau Claire North, Eau Claire Memorial, Wausau West, Stevens Point (SPASH), West Salem, River Falls, Marshfield, Spencer, Wisconsin Rapids Lincoln, Chequamegon, Tomahawk, Adams/Friendship, Appleton East, Antigo, DC Everest, Mosinee, Little Chute, WI, Waukesha West, Pulaski, Edgar, Stratford – WI, Madison Memorial, Seymour, Oregon, DeForest, Sun Prairie, Loyal, Amherst, Athens (Cloverwood), Auburndale.., Boscobel, Homestead, Kiel, Ladysmith, Marathon, Medford, Nekoosa, Northland Pines, Pacelli, Peshtigo, Phillips, Prentice, Rosholt, Shawano Community, Shorewood, Three Lakes, Laona-Wabeno, Waunakee, Wittenberg-Birnamwood, Colby/Abbotsford (Coop Team), Prentice/Rib Lake (Coop Team) (Away)

Volleyball: Girls JV vs. Black River Falls, Eau Claire Memorial, Melrose-Mindoro, Onalaska, Osseo-Fairchild (Away)

Swimming: Girls JV/VARSITY vs. Chippewa Falls (Away)

16

Golf: Girls Varsity (Date Changed to 09-18-18) vs. Black River Falls, Arcadia, Blair-Taylor, Cochrane-Fountain City, Westby/Viroqua (Away)

Golf: Girls Varsity (Rescheduled from 09-04-18) vs. Blair-Taylor, Arcadia, Black River Falls, Cochrane-Fountain City, Westby/Viroqua (Away)

Volleyball: Girls JV vs. Melrose-Mindoro, Cochrane Fountain City High School, Lincoln High School, Whitehall High School (Away)

Football: JV vs. Brookwood (Home)

Golf: Girls Varsity (Date Changed from 09-17-18) vs. Black River Falls, Arcadia, Blair-Taylor, Cochrane-Fountain City, Westby/Viroqua (Away)

Volleyball: JV vs. Viroqua (Away)

Volleyball: C-Team vs. Viroqua (Away)

Volleyball: C-Team vs. Viroqua (Away)

Volleyball: Varsity vs. Viroqua (Away)

19

Football: C-Team vs. Luther (Home)

Volleyball: JV vs. Arcadia (Away)

Volleyball: C-Team vs. Arcadia (Away)

Volleyball: Varsity vs. Arcadia (Away)

Senior Cap/Gown Order Due

Sophomore Ring Order Due

Yearbook pre-order due

Football: Varsity vs. Luther (Away)

Golf: Girls Varsity vs. Westby/Viroqua, Arcadia, Black River Falls, Blair-Taylor, Cochrane-Fountain City (Away)

Swimming: Girls JV/VARSITY vs. Eau Claire North (Away)

23
24

Swimming: Girls JV/VARSITY vs. Marshfield (Away)

Volleyball: JV vs. Westby Area High School (Home)

Volleyball: C-Team vs. Westby Area High School (Home)

Volleyball: Varsity vs. Westby Area High School (Home)

26

Football: C-Team vs. La Crescent (Home)

Football: C-Team (Cancelled) vs. La Crescent (Home)

Volleyball: JV vs. Black River Falls (Home)

Volleyball: C-Team vs. Black River Falls (Home)

Band to Oktoberfest Torchlight Parade

Volleyball: Varsity vs. Black River Falls (Home)

Homecoming

Homecoming Parade

Cross Country: JV/VARSITY vs. Green Lake/Princeton, Baraboo, Beaver Dam, Living Word Lutheran, Oak Creek, Viroqua, West Bend West, Badger, Tomah, Oshkosh West, Lodi, Edgar, Brookwood, DeForest, Boscobel, Brookfield Central, Cambria-Friesland, Fennimore, Gibraltar, Janesville Craig, Johnson Creek, Laconia, Marathon, Markesan, Mauston, Milwaukee King H.S, Nekoosa, New Lisbon, North Fond du Lac, Lourdes Academy, Poynette, Royall, Shorewood, Two Rivers, Holy Family, Marshall, Saint Mary Springs, Deerfield, Reedsburg, Sheboygan Area Lutheran, Hillsboro, Edgewood, Portage, Necedah, Pecatonica/Argyle, Oakfield MS/HS, Brookfield East, Rio Community School District (Away)

Football: Varsity vs. Arcadia (Home)

Volleyball: Girls JV vs. Tomah, Mauston (Away)

Volleyball: Girls C-Team vs. Tomah, Mauston (Away)

Cross Country: JV/VARSITY vs. University of Minnesota (Away)

30
+ Export Events