Loading Events

Events for November 2018

Events Search and Views Navigation

Find Events

Event Views Navigation

Events Search

Calendar of Events

Calendar of Events
Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday Sunday

Book Fair

Red Ribbon Week

Red Ribbon Week

Red Ribbon Week

Halloween Parade and Parties in PM

Halloween Parade and Parties in PM

Halloween Parade and Parties in PM

Red Ribbon Week

Senior Picture and Senior Spotlight deadline

Informational Open House

Red Ribbon Week

End of Term

End of Term

3

PTO Craft Fair

Daylight Savings Time ends – set your clocks back an hour

PTO Meeting

U of M – Duluth Jazz Festival

Basketball: Boys 7th vs. Arcadia (Away)

Basketball: Boys 8th vs. Arcadia (Away)

NHS Induction Ceremony

Basketball: Boys 7th vs. Winona MS (Home)

Basketball: Boys 8th vs. Winona MS (Home)

Policy Committee Meeting

Finance Committee Meeting

Building & Grounds Committee Meeting

Aluminum Can Collection

Veterans Day Program

10
11

PTO Meeting

Regular School Board Meeting

NHS Blood Drive

Basketball: Boys 7th vs. Sparta (Away)

Basketball: Boys 8th vs. Sparta (Away)

Basketball: Girls JV vs. Sparta (Away)

Basketball: Girls Varsity vs. Sparta (Away)

14

Basketball: Boys 7th vs. Tomah (Away)

Basketball: Boys 8th vs. Tomah (Away)

SE MN A Cappella Festival

Basketball: Girls JV vs. Melrose-Mindoro (Home)

Basketball: Girls JV vs. Melrose-Mindoro (Home)

Basketball: Girls Varsity vs. Melrose-Mindoro (Away)

PTO Event/Fundraiser Item Distribution

Basketball: Girls JV vs. Melrose-Mindoro (Away)

Basketball: Girls Varsity vs. Melrose-Mindoro (Away)

SE MN A Cappella Festival

18

Basketball: Boys 7th vs. Holmen (Home)

Basketball: Boys 8th vs. Holmen (Home)

EE Gr K – 2 Vocal Music Program

PTO Meeting

Titan Wrestling Gear Orders Due

Basketball: Boys JV vs. Stratford – WI (Home)

Basketball: Boys C-Team vs. Stratford – WI (Home)

Basketball: Boys Varsity vs. Eau Claire North, Medford (Away)

Basketball: Boys Varsity vs. Eau Claire North, Medford (Away)

Basketball: Girls JV vs. Bangor (Home)

Basketball: Boys Varsity vs. Stratford – WI (Home)

Basketball: Boys Varsity vs. Westby Area High School, Dodgeville, Eau Claire Memorial, La Crosse Central, Onalaska (Away)

Basketball: Girls Varsity vs. Bangor (Home)

Thanksgiving Break – No School

Thanksgiving Break – No School

Thanksgiving Break – No School

Ice Hockey: Varsity vs. Aquinas/G-E-T/Holmen/Luther vs. Viroqua (Home)

25

Penny War

TE Gr K – 2 Music Concert

Penny War

Basketball: Boys 7th vs. La Crosse Longfellow MS (Away)

Basketball: Boys 8th vs. La Crosse Longfellow MS (Away)

GE Gr 1-2 Music Concert

Ice Hockey: Varsity vs. Aquinas/G-E-T/Holmen/Luther vs. DeForest (Home)

Penny War

3-Screen Presentation

Kindergarten to Tree Farm

Penny War

Basketball: Boys 7th vs. La Crosse Lincoln MS (Home)

Basketball: Boys 8th vs. La Crosse Lincoln MS (Home)

Basketball: Boys JV vs. Bangor (Away)

Basketball: Boys C-Team vs. Bangor (Away)

Basketball: Boys Varsity vs. Bangor (Away)

Basketball: Boys Varsity vs. Bangor (Away)

Red Hawk Recognition Ceremony

Wrestling: Varsity vs. Chippewa Falls, Aquinas, Arcadia, Eau Claire Memorial, Menomonie (Away)

Basketball: Girls JV vs. Black River Falls (Home)

Ice Hockey: Varsity vs. Aquinas/G-E-T/Holmen/Luther vs. Winona Senior (Home)

Basketball: Girls Varsity vs. Black River Falls (Home)

Basketball: Girls Varsity vs. Black River Falls (Home)

Dance Team: Girls Varsity vs. Menomonie (Away)

Shell Lake A Cappella Festival

Wrestling: JV vs. G-E-T/Mel-MIn vs. Aquinas, Arcadia, Brookwood, Chippewa Falls, Coulee Christian, Durand, Eau Claire Memorial, Neillsville, Onalaska, Tomah, Whitehall (Home)

Wrestling: JV vs. G-E-T/Mel-MIn vs. Aquinas, Arcadia, Brookwood, Chippewa Falls, Coulee Christian, Durand, Eau Claire Memorial, Neillsville, North Crawford/Seneca, Onalaska, Tomah, Whitehall (Home)

Wrestling: Boys Varsity Reserve vs. G-E-T/Mel-MIn vs. Black River Falls, Abbotsford, Adams/Friendship, Auburndale.., Bruce, Cashton, DeSoto, Durand, Eau Claire Regis, Ladysmith, Nekoosa, Onalaska, Portage, Stratford – WI, Thorp, Whitehall (Home)

Wrestling: Boys Varsity Reserve vs. G-E-T/Mel-MIn vs. Black River Falls, Abbotsford, Adams/Friendship, Auburndale.., Bruce, Cashton, DeSoto, Durand, Eau Claire Regis, Ladysmith, Nekoosa, Onalaska, Pittsville, Portage, Stratford – WI, Thorp, Whitehall (Home)

2
+ Export Events